Grupa parafialna

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej to osoba świecka, którą biskup wyznaczył do pomocy kapłanowi w rozdzielaniu Eucharystii podczas Mszy św. oraz do zanoszenia jej chorym. Posługa szafarzy w Kościele nie jest praktyką nową. Sięga ona pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to wyznaczeni świeccy roznosili Ciało Pańskie osobom, które nie mogły uczestniczyć we wspólnych zgromadzeniach. Dotyczyło to głównie chorych i więźniów. Z czasem posługa ta została zapomniana. Przywrócił ją w Kościele papież Paweł VI w 1973 r. W Polsce została wprowadzona przez Episkopat w 1990 r.

3 grudnia 2017 roku podczas Mszy świętej o godzinie 12:00 swoją posługę w naszej parafii rozpoczęło 4 mężczyzn, którzy służą pomocą kapłanom.

Podstawową misją nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej jest zanoszenie Komunii Świętej chorym i niepełnosprawnym. Jeśli chciałbyś Ty, czy najbliższa Ci osoba, przystąpić do Komunii świętej częściej niż raz w miesiącu, zgłoś się do księży pracujących w parafii. Nadzwyczajni szafarze mogą udać się do chorych w każdy dzień tygodnia.